Bővült a számla kötelező adattartalma, több tevékenység igényel online pénztárgépet, valamint 2017. II. félévtől tömeges adatszolgáltatás fogja elárasztani az adóhatóság szerverén a számlák adatairól.
Térjünk ki az áfa kulcs változásra is.
1) A számla kötelező adattartalma:
2017. január 1-jétől minden számlára rá kell írni a vevő adószámát (a korábbiakhoz képest) azon esetekben is amikor az áthárított áfa eléri vagy meghaladja a 100 ezer forintot!
A 27 százalékos, általános áfa kulcs esetén ezt nettó 370.370 Ft, illetve bruttó 470.370 forint értékű számla már eléri.
Fontos kiemelni, hogy amennyiben az előírt esetben a számlán nem szerepel a vevő adószáma, akkor a számla befogadója nem jogosult az áfa levonására! Ebből következik, hogy a bejövő számlákat is figyelni kell, hogy megfeleljen ennek a feltételnek.
2) Az összesítő jelentés az áfa bevallásban:
2017. július 1-jétől az áfa bevallás 1765M lapjain tételes adatszolgáltatást kell tenni a 2017.06.30 napját követő teljesítésű, legalább 100 ezer forint áthárított áfát tartalmazó számlák legfontosabb adatairól. (Erről egy korábbi cikkemben részletesen itt olvashat ) A kimenő számlák esetén egyedileg, számlánként kell vizsgálni a 100 eFt-os áfa értékhatárt, beleértve a számla korrekciót is. A bejövő számlák tekintetében az egyedileg 100eFt-ot elérő áfa tartalom mellett az áfa bevallási időszakban partnerenként, több számlából is összejöhet a 100 eFt áfa tartalom.
A 2017.01.01 és 2017.06.30 közötti időszakra elkészített áfa bevallásokban csak az 1 millió forintot elérő áfa tartalmú számlákról kell nyilatkozni!
3) A számlázó programok fejlesztése:
2017. július 1-jétől a jogszabályok jelen szövege szerint a számlázó programok továbbítani fogják a NAV szerverére a minimálisan 100 eFt-ot elérő áfa tartalmú számlák adatait. Erről majd várható egy részletesebb, kidolgozott eljárás, de ez a mai napon még nem ismert.
4) Az áfa kulcs csökkentés 2017.01.01-től:
18%-ról 5%-ra változik az áfa kulcsa néhány termék és szolgáltatás esetében:
27%-ról 18%-ra csökken az áfa kulcs az alábbi esetekben:
az étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, alkoholmentes italforgalom. Ezt csak a felszolgálás keretében fogyasztott étel-ital tekintetében kell érteni, pl. a házhozszállítás, vagy elvitelre vásárolt étel-ital termékértékesítésnek minősül és így nem vonatkozik rá a 18% áfa kulcs (azoknak továbbra is 27% az áfa kulcsa). Az étkezőhelyi vendéglátásban 2017-től 18%-os áfa kulcs alatt adózó szolgáltatások áfa kulcsa 2018-től tovább csökken 5%-ra (de ezzel párhuzamosan bevezetésre kerül egy új hozzájárulás, melynek mértéke 4% lesz)
Minden áfa kulcs változás együtt jár az online pénztárgépek szerviz által történő átállításával –amennyiben ez releváns.
5) 8 millió forintra nő az alanyi adómentesség értékhatára.
6) A pénztárgép és a számla egyidejű alkalmazása
Az online pénztárgéppel kiállított valamennyi bizonylat továbbításra kerül a NAV szerverére. A tervek szerint 6 hónap múlva már az számlázó programokból kiállított bizonylatok is átkerülnek a NAV szerverére. Emellett a 100eFt áfa tartalmat meghaladó kézi számlákról az áfa bevallásban kell nyilatkozni. Amennyiben a pénztárgép nem alkalmas számla kiállítására, akkor arra külön számlázó programot vagy kézi számlát kell használni. Ebben az esetben kérjük válassza szét a pénztárgépes nyugta mellett/helyett kiállított számlákat az egyéb számláktól (amely független a pénztárgép kötelezettség alá eső értékesítéstől). Ellenkező esetben könnyen árbevétel és áfa fizetés duplikáció jelentkezhet a könyvelésben és az adóbevallásban.
Amennyiben bármi kérdése van a fentiekkel kapcsolatban, kérjük forduljon hozzánk bizalommal.