A Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) által fejlesztett, a gazdálkodó szervezetek számára biztosított hivatali elektronikus tárhely, amely
Minden gazdálkodó szervezet egy cégkapuval rendelkezik.
A cégkapu célja, hogy a gazdálkodó szervezetek és a hivatalos szervek az egymás közötti levelezésüket papír alap helyett ezen az elektronikus felületen intézzék.
A részlet szabályokat Az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet 89-91. §-a tartalmazza.
A Cégkapu használata 2018. január 01-től kötelező, de a Cégkapu regisztráció elvégzése 2017. augusztus 31-ig kötelező.
2018. január 1-től a regisztráció elmulasztását szankcionálni fogják a hatóságok.
Gazdálkodó szervezet nevében a cégkapu-regisztrációt a gazdálkodó szervezet képviseletére jogosult természetes személy (ügyvezető, vezérigazgató) kezdeményezheti („Képviselő”). Lehetőség van meghatalmazással átruházni a cégkapu hozzáférési jogosultságot más személyre is. A cégkapu regisztrációja osztott, ami azt jelenti, hogy elsődlegesen kizárólag a képviselő kerül nyilvántartásba, aki
A Cégkapu megbízott további „Cégkapu ügyintézőket” jelölhet ki egy behatárolt jogosultsággal (pl. dokumentum küldés/fogadás egy adott címről vagy adott címre). Akár több személynek is lehet cégkapu ügyintéző jogköre.
Ajánlott egy teljesen elkülönült e-mail címet létrehozni erre a célra, például cegkapu@cegnev.hu. Szintén fontos, hogy az e-mail cím biztonságos és jelszóval védett legyen.
Elérhetőség: https://cegkapu.gov.hu
A cégképviselő vagy a meghatalmazottja
A regisztrációs alkalmazás kapcsolatba lép az érintett közhiteles nyilvántartásokkal és ellenőrzéseket hajt végre. Eredményes regisztráció esetén az alkalmazás eltárolja a regisztrációs adatokat, és elektronikusan hitelesített visszaigazolást ad. (Ezt javasolt elmenteni!)
További részletes információ itt olvasható:
https://www.konyvelozona.hu/cegkapu-regisztracio-utmutato-segedlet/
Ezen kívül – ügyfélkapus hozzáférés nélkül – lehet regisztrálni személyesen is. A cég képviseleti joggal megbízott személy meghatalmazásának birtokában pedig E-űrlappal kell kezdeményezni a regisztrációt. Az E-űrlaphoz csatolni kell a meghatalmazó cég elektronikusan hitelesített cégkivonatát, valamint az elektronikusan hitelesített aláírási címpéldányát is.
Egyéni vállalkozóknak, egyéni ügyvédeknek nem kötelező a cégkapu használata.
Rendelkezési Nyilvántartás: az ügyfél rendelkezéseinek, illetve az általa adott meghatalmazásoknak a tára. Jelenleg csak a természetes személyek számára elérhető, de 2017.11.01-től bevezetik a gazdálkodó szervezetek vonatkozásában is. Itt lehet majd például
A felületet elérhetősége: www.kekkh.gov.hu/rendelkezes
Bővebb információ az alábbi linken olvasható: www.nyilvantarto.hu/rendelkezes
E-papír: egy „közhiteles” levelezőprogram a hivatali levelezésre. Jelenleg kizárólag a magánszemélyek részére biztosított, de 2017. év végére a gazdálkodó szervek részére is elérhetővé válik. Az azonosítás most ügyfélkapun keresztül történik, de a későbbiekben a Központi Azonosítási Ügynökök (KAÜ) keresztül fog megvalósulni.
Ahhoz hogy kicsit pontosabb képet kapjunk erről a felületről és az intézendő ügyekről, érdemes megnézni, hogy milyen tárgyban és milyen címzettek részére lehet jelenleg levelet küldeni. Az elérhetőség: https://epapir.gov.hu
Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ): az e-ügyintézési szolgáltatásokban teljes körűen és hitelesen azonosítja a kérelmezőt, valamint kapcsolatot biztosít a felhasználók és az intézmények között.
A fentieken kívül szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a Cégkapun az adatáramlás várhatóan 2017. december 1-től fog elindulni. Ma még nem tudjuk, hogy milyen mennyiségű és mélységű ügyek fognak megjelenni ezen az új tárhelyen. A szakmai tájékoztatások még csak iránymutatást adnak a jövőbeni változásokról.
Amennyiben bármi kérdése van, kérjük forduljon hozzánk bizalommal.
Budapest 2017. július 20.